Otázky a odpovede k rekuperácii MELTEM

Väčšinu Vašich otázok vyriešite TU

Montáž rekuperačnej jednotky

Ako sa montuje Meltem?

Rekuperácia Meltem sa montuje veľmi jednoducho. Ako prvý krok je potrebné naznačiť podľa priloženej šablóny umiestnenie dier cez stenu. Priemer každej diery je 120mm. Následne sa vyvŕtajú diery. Osadia sa potrubia v spáde smerom von. Jednotka sa pripevní 4 skrutkami na stenu. Zapojí sa elektrický kábel do svorky v jednotke

Ako sa pripája Meltem na elektrinu?

Buď máte elektrický kábel vyvedený zo steny, v mieste kde bude osadená rekuperačná jednotka, pričom kábel sa zapája do jednotky zo zadnej strany. Ak el. kábel nemáte je možné v elektro obchode kúpiť hotový kábel s koncovkou do elektriny a ten zapojiť cez elektrikársku svorku do jednotky. V jednotke je svorka vhodná na pripojenie kábla 1,5 mm2. Lankový kábel sa pripája ťažšie, niekedy je potrebné svorku vytiahnuť a nahradiť klasickou elektrikárskou "čokoládkou". Jednotka má malý odber od 5 W, postačuje najmenší istič. Klasické pripojenie 230V.

Aký rozsah stavebnej prípravy je potrebné mať?

Pri osadení omietku nie je potrebná stavebná pripravenosť, jednotka sa dá montovať aj na dokončenú stenu. Avšak treba počítať z prachom ktorý vznikne pri vŕtaní dier. Je potrebné mať elektrický kábel na zapojenie do jednotky. Pri montáži do steny je potrebné osadiť inštalačný box na zapustenie do steny. Ideálne ešte počas výstavby steny, ale dá sa aj dodatočne. Pozrite naše montážne videá

Načo je dobrá šablóna?

Pomocou šablóny z tvrdého kartónu sa výrazne zjednoduší montáž jednotky. Pomocou šablóny jednoducho naznačíte všetky otvory na stenu bez potreby prikladania jednotky a merania. Šablóna následne fixuje potrubia v správnej polohe kým nezaschne PUR pena

Diery na rekuperáciu sa vŕtajú z vnútra či zvonku?

Diery sa vŕtajú z dnu smerom von. Preto je potrebné mať na vŕtanie dostatok miesta. Ak chcete mať presné diery je ideálne použiť jadrové vŕtanie ktoré je presnejšie a narobí menej špiny v interiéri.

Prečo je potrebné potrubia vyspádovať smerom von?

Z jednotky vyteká v zimnom období kondenzát. Preto je potrebné spádovať potrubia smerom von. Inak by tiekol po omietke vnútri.

Zvládne montáž jednotky aj laik?

Montáž jednotky nie je komplikovaná, zvládne to každý domáci majster. Treba dodržať pokyny výrobcu k montáži. Jednotku na elektriku Vám zapojí každý elektrikár. Zložitosť zapojenia je približne ako keď sa zapája žiarovka. Pokiaľ si sami netrúfate, obráťte sa na nás, dáme Vám kontakt na montážne skupiny, ktoré so zapojením jednotky už skúsenosti majú.

Ak pripojím rozvody vzduchu je ich potrebné vyregulovať?

Rozvody pri jednotkách Meltem sú krátke a podobne dlhé. Prípadné regulovanie sa dá spraviť na koncovej výustke je priškrtením alebo uvoľnením. Či je výustka viac otvorená tým má potrubia nižšiu tlakovú stratu a preto cezeň ide viac vzduchu. Platí to samozrejme aj obrátene. Čí viac privrieme výustku, tým menej vzduchu privedieme.

Staviam domy, viem si sám zamontovať jednotku?

Meltem sa montuje veľmi jednoducho. Ak použijete originál montážne šablóny, a dodržíte sklon potrubí cez stenu von, nemáte v podstate čo pokaziť. Pripojenie na elektrinu pozostáva zo zapojenia "fázy" a "nuláka", je to 230V. Jednotka môže prísť zo závodu priamo s káblom s vidlicou na zapojenie priamo do zásuvky. Plus naše videá Vám povedia k montáži úplne všetko.

Zamontujete mi box na zapustenie do steny?

Nie sme montážna firma. Naši partneri sa špecializujú na montáž jednotky na stenu, na zapájanie rozvodov. Montážny box Vám musí zapustiť do steny murár. Ideálne ešte počas výstavby. Rozmer boxu je možné prirovnať k malému oknu cca 60cm výška a 40cm šírka.

Koho osloviť na montáž jednotky

Máme partnerov ktorých kontakt vieme na požiadanie poskytnúť. Montáž je jednoduchá. Ak akurát staviate murár Vám osadí box. Ak je všetko hotové je potrebné osloviť firmu s jadrovým vŕtaním cez stenu von. Osadenie rúrok cez stenu podľa šablóny je jednoduché. Jednotka sa montuje na stenu cez 4 skrutky. Elektrinu zapojí aj podpriemerne zručný elektrikár, čo sa týka elektriny je to asi na úrovni zapojenia jednoduchej žiarovky. Pozrite naše montážne video https://meltem.sk/meltem-wrg-2/

Musia byť rozvody vzduchu pripojené cez hranaté potrubie?

Nie nemusia. Adaptér je prispôsobený priamo na 2x kruhové potrubie DN75. Je lepšie rozvod vzduchu priamo ťahať z flexibilného potrubia, ale keď ich chcete "zasekať" do steny vyžadujú si viac miesta ako hranaté plastové potrubia.

Máte referencie na Meltem na Slovensku?

K 1.3.2021 máme predaných o niečo viac ako 200 rekuperačných jednotiek Meltem na Slovensku. Na webe sú napr. fotky aj video z realizácie v hotovom byte https://meltem.sk/rekuperacia-pre-vas/

Umiestnenie rekuperačnej jednotky

Do akého veľkého priestoru je vhodný jeden Meltem?

Rekuperačná jednotka Meltem WRG 1 aj WRG 2 je ideálna pre plochy do 50 m2. Ale veľmi závisí od členenia domu. Ak máme dom s plochou 120 m2 postačujú dve jednotky aj keď je presiahnutý limit 50 m2/jednotka. Týchto 50 m2 je len orientačná hodnota pre základný návrh.

Mám obývačku 60 m2 - bude postačovať jeden Meltem?

Výrobca odporúča odvetrávať priestor do 50 m2, nie je to preto že by jednotka neodvetrala viac, ale je potrebné komunikovať približnú veľkosť priestoru pre lepšiu orientáciu pri výbere. Jednotka odvetrá aj väčší priestor, len to dlhšie trvá.

Na ktorú stenu môžem namontovať jednotku?

Jednotka musí byť namontovaná na obvodovú stenu. Je to z dôvodu, že nasáva a vyfukuje vzduchu priamo von. Taktiež kondenzát vykvapkáva priamo cez potrubie von do exteriéru.

Je nejaké obmedzenie umiestnenia jednotky na stene?

Jednotku je potrebné umiestniť tak aby bola okolo nej možná manipulácia. Napr. skladanie predného krytu pri výmene filtrov. Výrobca odporúča mať aspoň 15 cm priestor po bokoch a na spodku jednotky. Z vrchu je potrebné mať aspoň 30 cm voľného miesta aby sa vyfukovaný vzduch hneď "neotočil" a jednotka ho nevyfúkla priamo von.

Môžem umiestniť jednotku tesne nad podlahu?

Jednotke v rámci funkčnosti nevadí ak je umiestnená tesne nad podlahou . Avšak je potrebné dať pozor ako vysoko sú potrubia nad zemou v exteriéry. Aby sa nestalo, že jednotka bude v letných mesiacoch nasávať prach od zeme, alebo v zime zapadá prívod vzduchu snehom.

Môžem umiestniť jednotku do garáže?

Výrobca pre správnu funkčnosť jednotky odporúča umiestniť vetraciu jednotku do priestoru kde je aspoň 15 °C a viac.

Aká je minimálna teplota miestnosti do ktorej chcem dať jednotku?

Výrobca pre správnu funkčnosť jednotky odporúča umiestniť vetraciu jednotku do priestoru kde je aspoň 15 °C a viac.

Môžem použiť jednotku namiesto digestora?

Nie. Kuchynské mastnosti sa nesmú dostať do jednotky. Poškodia doskový výmenník. Na takúto poruchu sa nevzťahuje ani záruka

Môžem dať jednotku do kúpeľne alebo WC

Výrobca neodporúča umiestniť jednotku do vlhkých priestorov. Samotná jednotka síce odvetráva vlhký priestor výborne. Avšak trvalá vlhkosť v jej okolí môže poškodiť zabudovanú elektroniku.

Môže sa jednotka umiestniť do miestnosti s krbom?

Áno môže. Jednotka je rovnotlaká. To znamená, že koľko vzduchu privedie, toľko aj odvedie. Pri namrznutí jednotky v špecifických podmienkach však treba dať pozor na mierny nerovnotlak ktorý vznikne rozmrazovaním jednotky.

Chcem odvetrať 4 izby a 2 kúpeľne, stačí jeden Meltem?

4 prívody by bolo veľa na jednu jednotku. Mali by ste málo vzduchu v jednotlivých vývodoch, teda by to vetralo "pomaly". Výrobca odporúča 2x prívod pre optimálne a hranične je to 3x prívod pre minimálne vetranie, čo predstavuje cca 15 m3/h vzduchu na osobu.

Sú dve jednotky dostatočne výkonné do veľkého domu?

Väčší dom je možné odvetrať v ekonomickom riešení s dvoma jednotkami, avšak pri rozľahlých domoch je na dosiahnutie optimálneho až nadštandardného vyvetrania lepšie použiť tri jednotky.

Nevadí keď je odťah vzduchu pri kuchyni? nebude ťahať mastný vzduch?

Jednotka musí byť umiestnená tak aby neťahala mastnoty. Vzduch v kuchyni nie je mastný, na to používate digestor. Mastnoty sú hlavne v tesnom okolí sporáka.

Prevádzka rekuperačnej jednotky

Koľko filtrov je v jednotke?

V rekuperačnej jednotke sú dva filtre. Jeden na prívode vzduchu a druhý na odvode. Ten na prívode slúži na zlepšenie privádzaného vzduchu do miestnosti a ten na odvode slúži ako ochrana pred zanesením doskového výmenníka v jednotke. Dôležité je vymieňať oba filtre.

Ako často sa menia filtre?

Výrobca odporúča meniť filtre aspoň raz do roka. Ale veľmi závisí od lokality a údržby filtrov. Údržba pozostáva z občasnej kontroly a následného povysávania čo predlžuje životnosť filtrov.

Koľko elektriny spotrebuje jednotka

Jednotka má spotrebu od cca 5 W do cca 50 W, podľa stupňa výkonu na ktorý je jednotka spustená

Funguje jednotka aj v zime?

Áno jednotka funguje aj v zime. Má nastavené automatické odmrazovanie ak namŕza vplyvom počasia výmenník v jednotke. Jednotka automaticky vyhodnocuje situáciu a podľa toho pridáva a uberá prívod vzduchu do miestnosti. Prípadne uzavrie úplne prívodnú klapku. Po čase vyhodnotí situáciu a cyklus sa opakuje až do rozmrazenia výmenníka

Odvetrá mi jedna jednotka priestor 100 m2?

Pre optimálne vetranie odporúča výrobca jednou jednotkou odvetrávať 50 m2. Je to kvôli predpokladanému počtu ľudí a výkonu jednotky. V 100 m2 dome býva zvyčajne viac ľudí ako v 50 m2 dome. Avšak ak je priestor cez deň prázdny tak postupom času jednotka odvetrá celý priestor napriek tomu že je väčší. Len jej to trvá dlhšie ako pri optimálnych rozmeroch odvetrávaného priestoru.

Keď použijem uhlíkový filter budem mať čistý vzduch

Uhlíkový nástrek na filtroch zabraňuje prenikaniu dymu a pachov do interiéru. Nezabraňuje tomu však v 100% úrovni. Uhlíkové filtre teda výrazne pomôžu ale nie na 100%. Štúdia účinnosti neexistuje.

Zvýšim čistotu privádzaného vzduchu ak dám 2x filter F7?

Nie nezvýšite. Jednotka WRG 2 má na prívode vzduchu štandardne filter F7. Na odvode má filter G4. Avšak ten na odvode slúži len na to aby sa neznečistil doskový výmenník v jednotke.

Aká je hlučnosť jednotky? Budem sa v noci budiť?

Jednotka je veľmi tichá. Podľa parametrov výrobcu je jej hlučnosť od 8 dB. Čo je nepočuteľné. Ale je veľmi individuálne ako jednotku prevádzkujete a aký ste citlivý na hluk. Vo všeobecnosti je ale jednotka veľmi tichá. Pozrite sa na technický list na https://meltem.sk/meltem-wrg-2/ v spodnej časti stránky

Má jednotka dohrievanie v zime?

Nie nemá, rozmrazuje sa automaticky zmenou prietoku vzduchu a uzatváraním klapiek.

Dá sa na jednotke nastaviť dočasne silnejší odťah vzduchu ako prívod?

Áno dá sa, aj obrátene.

Prívod vzduchu do jednotky sa musí realizovať len cez stenu, alebo sa dá aj inak?

Prívod by sa teoreticky dal realizovať aj inak ako cez stenu, len by musel byť do 2 metrov aby nebola veľká tlaková strata. Odovod musí ísť priamo cez stenu nakoľko v zime sa tadiaľ odvádza aj kondenzát.

Pre každý prívod vzduchu sa musí ťahať rúra, môžu ísť aj dve rúry do jednej výustky?

Áno je to možné, má to výhodu lepšej distribúcie vzduchu, ale nevýhodu ktorou je väčšie šírenie hluku z miestnosti do miestnosti, treba zvážiť čo je pre Vás rozhodujúcejšie.

Ako prevádzkovať jednotku v mojej neprítomnosti?

Rekuperácia ideálne funguje tak, že je prevádzkovaná non-stop na malé prietoky vzduchu. A to aj vo Vašej neprítomnosti. Ak je neprítomnosť dlhodobá, jednotku vypnite hlavným vypínačom. Jednotka Meltem má klapky ktoré sa uzavrú, takže do jednotky sa nič nedostane. Keď prídete znova jednotku spustíte vypínačom.

Vlastnosti rekuperačnej jednotky

Dá sa Meltem ovládať cez telefón?

Áno je to možné. Je potrebné dokúpiť mini modem Gateway, ten cez kábel napojiť na Váš domáci router s internetom. Gateway sa následne spojí s rekuperačnou jednotkou bezdrôtovo. Následne môžete jednotku používať z viacerých telefónov.

Napojenie Meltem na smart riešenia v dome?

Pri objednávke je potrebné uviesť požiadavku na jednotku ktorá ma byť vybavená MOD bus (výrobcom overená funkčnosť s LOXONE alebo KNX-BUS). Takúto jednotku je možné pripojiť na nadstavbovú inteligenciu. Ale odporúčame využiť riešenie Gateway s aplikáciou do mobilu priamo od Meltem. Je plne funkčné, a vychádza lacnejšie

S akými filtrami sa dodáva rekuperačná jednotka WRG-II ?

V rekuperačnej jednotke Meltem WRG-II je z výroby dodávaný na prívode vzduchu filter triedy F7 (jemná filtrácia, prach, peľ, alergény, rôzne baktérie), na odvode vzduchu je filter triedy G4 (hrubšia filtrácia, prach, peľ. v menšej miere alergény).

S akými filtrami sa dodáva jednotka WRG-I ?

Rekuperačná jednotke Meltem WRG-I sa z výroby dodáva s filtrami triedy G4 na prívode aj odvode vzduchu. Dá sa dokúpiť filter triedy F7.

Má jednotka filtre proti dymu, hlavne keď susedia kúria drevom?

Filter na prívode je možné vymeniť za filter s vrstvou aktívneho uhlia. Štúdiu na odfiltrovanie dymu a následnú kvalitu privádzaného vzduchu výrobca vypracovanú nemá. Podľa skúseností zákazníkov vieme, že privádzaný vzduch je značne kvalitnejší, filter dobre funguje až do úplného nasýtenia častíc aktívneho uhlia, preto je jeho životnosť v rôznych oblastiach zadymenia rôzna.

Aký je to uhlíkový filter

Je to filter ktorý filtruje vzduch rovnako kvalitne ako bežne dodávané filtre v jednotke. Má však navyše nástrek z aktívneho uhlíka (vizuálne viditeľnú tmavšiu farbu a čierne bodky od uhlíka). Aktívny uhlík sa zlučuje z dymovými časticami v privádzanom vzduchu a tým ho týchto dymových čiastočiek zbavuje.

Aká je živostnosť čidiel v jednotke Meltem?

Životnosť čidiel je porovnateľná so životnosťou jednotky, teda 10-15 rokov

Znižuje rekuperačná jednotka vlhkosť?

Áno znižuje. Nútené vetranie znižuje v priestore vlhkosť. Avšak v porovnaní s vetraním oknami sú podmienky vetrania cez rekuperačnú jednotku komfortnejšie a vetranie je efektívnejšie, lebo vetranie prebieha neustále.

Pomôže rekuperácia s vlhkosťou a plesňou v izbách v staršom objekte?

Rekuperácia je efektívne vetranie s minimálnou stratou tepla počas vetrania. Sila tohto vetrania je v tom, že funguje non-stop. Toto sa oknami hlavne v chladnejších mesiacoch nedá dosiahnuť. Ak máte aj problém s plesňami ktoré vznikajú vplyvom vlhkosti, potom vetranie rekuperáciou pomôže, lebo znížite vlhkosť. Kde nie je vlhkosť mizne aj pleseň. Ak je vlhkosť vysoká, je dobré pouvažovať nad jednotkou so zabudovaným vlhkostným senzorom, jednotka potom vetrá podľa nameraných hodnôt vlhkosti, je teda ešte efektívnejšia. Meltem má výhodu, že má veľký prietok vzduchu až do 100 m3/h, dá sa naň v prípade potreby napojiť rozvodné potrubie. Jednou jednotkou teda máte možnosť odvetrať viac miestností. Ak je problém rozsiahlejší, je na zváženie či osadíte viac jednotiek okamžite, alebo sa rozhodnete problém riešiť postupne, teda nainštalujete jednu jednotku, otestujete koľko pomohla a podľa potreby doplníte ďalšiu jednotku na inom mieste.

Znižuje Meltem množstvo radónu v miestnosti?

Áno znižuje. Radón je plyn. Každé účinné vetranie jeho množstvo v miestnosti znižuje. Nútené vetranie to robí účinnejšie ako okná. Lebo funguje 24 hodín denne. Avšak štúdia o akom znížení množstva radónu sa dá hovoriť neexistuje. Je to individuálne.

Čo znamená výkon 100 m3/h v technických parametroch?

Jednotka Meltem WRG 1 aj WRG 2 je schopná ísť do výkonu 100 m3/h. Pričom tento výkon je braný ako rýchle prevetranie. Tzn. je nastavený na krátku dobu, potom sa jednotka výkonovo vráti na predošlý stupeň. Je to ochrana výrobku. Žiadne zariadenie nie je konštruované aby išlo neustále na maximálny výkon. V prípade požiadaviek na zmenu výkonov a časov je potrebné pri objednávke zadať túto požiadavku, v závode vedia nastaviť rôzne požadované stupne výkonov.

Mám 3 miestnosti, ale výrobca odporúča vetrať len 2, čo s tým?

Výrobca odporúča vetrať dve miestnosti vzhľadom na výkon jednotky a na optimálne parametre vetrania. Podľa noriem je minimum privádzaného vzduchu na osobu 15 m3/h, čo pri troch izbách predstavuje zvyčajne 2 dospelý a 2 deti. Teda celkovo 60 m3/h. Takže jednotka bez problémov zvládne odvetrať aj 3 miestnosti. Ale niekedy jej to môže trvať dlhšie. Preto je vzduch niekedy menej kvalitný v niektorej z izieb. Čo výrobca nemá rád. Vyrába špičkový produkt, chce špičkovú kvalitu. Preto existuje odporúčanie 2 miestností. Máte možnosť pridať o jednotku navyše, alebo z času na čas počkať pár minút na dovetranie priestoru. Obe riešenie sú v poriadku.

Má jednotka Meltem entalpický výmenník?

Áno, jednotku WRG-II je možné objednať s entalpickým výmenníkom ktorý slúži na zachytávanie vlhkosti

Načo slúži entalpický výmenník?

Entalpický výmenník slúži na zachytávanie vlhkosti, teda dom sa Vám v zimnom období pomalšie vysušuje.

Vzniká kondenzát aj pri entalpickom výmenníku?

Kondenzát prakticky nevzniká keďže ho výmenník prepúšťa do vzduchu ktorý smeruje do interiéru. Avšak treba povedať že pri špecifických podmienkach predsa len pár kvapiek môže vykvapkávať z jednotky do exteriéru. Preto je vždy potrebné spádovať odvodné potrubie smerom von.

Keď už mám ťahať rozvody, nie je lepšia jedna centrálna jednotka, ako dva Meltemy?

Toto je individuálne rozhodnutie, k čomu inklinujete viac, ku krátkym rozvodom a tým pádom k viacerým jednotkám, alebo k veľa potrubiam a tým pádom k jednej centrálnej jednotke. Máme v ponuke aj to aj to. Približný rozdiel ceny na prvkoch je aj viac ako 1000 euro bez DPH

Aká je cena filtrov?

Cena filtrov je zjednodušene povedané cca 10 Eur bez DPH. Líši sa od typu. Viac info nájdete na tomto webe (www.meltem.sk), v hornom menu zvoľte časť technické info/výmena filtrov